Gęste włosy, zadbane paznokcie i nieskazitelna cera to z pewnością atrybuty kobiecości. Dodają uroku i pewności siebie. Jednak pamiętajmy, że wygląd zewnętrzny to nie tylko kwestia estetyczna. Często jest on odzwierciedleniem naszego stanu zdrowia, czyli tego co dzieje się wewnątrz organizmu. To właśnie szara, łuszcząca się skóra, kruche paznokcie czy słabe i matowe włosy wskazują na nieprawidłowości w naszym zdrowiu i mogą świadczyć o niedoborach niektórych cennych składników
Dbanie o wygląd zewnętrzny za pomocą kosmetyków, kremów czy maseczek to jeden aspekt, dbanie o swoje ciało prowadząc właściwy styl życia to drugi, z pewnością bardziej istotny. Jesteśmy tym, co jemy. Nasza cera, skóra, włosy i paznokcie to papierek lakmusowy stanu odżywienia i nawodnienia organizmu. W związku z tym ważne jest co i w jakiej ilości spożywamy. Zadbajmy o prawidłowe zbilansowanie diety, tak aby żywność, którą jemy na co dzień odżywiała naszą skórę, cerę, włosy i paznokcie.
Urozmaicenie diety
Podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia jest brak niedoborów pokarmowych. Stan równowagi możemy osiągnąć wyłącznie zbilansowaną i odpowiednio dopasowaną dietą, która zrealizuje zapotrzebowanie na białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i składniki mineralne.
Dieta odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu i zwalczaniu wielu dolegliwości i chorób. Zaleca się, aby w diecie nie zabrakło różnych produktów z każdej grupy. Warto zatem sięgać po pełnoziarniste produkty zbożowe, sezonowe warzywa i owoce, nabiał, jaja, mięso i ryby oraz nasiona roślin strączkowych, orzechy i tłuszcze roślinne. Nie eliminujmy całkowicie pieczywa, warzyw czy nabiału, tylko dlatego, że za nimi nie przepadamy. Nieurozmaicona dieta jest uboga w cenne substancje. Jeśli zaś mamy wskazania zdrowotne, każące nam unikać lub wykluczyć niektóre produkty, postarajmy się znaleźć dla nich alternatywę. Taką, która dostarczy nam niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. One bowiem odgrywają kluczową rolę w wyglądzie naszej skóry, włosów i paznokci.
Cenne składniki dla naszych włosów i paznokci
Białko pełni w naszym organizmie bardzo wiele funkcji. Odpowiada między innymi za budowę błon komórkowych, produkcję i odbudową naskórka. Keratyna (białko) jest jednym z ważniejszych składników płytki paznokcia i struktury włosa. Odpowiednia ich kondycja zależy zatem od właściwej podaży białek w naszej diecie. Warto sięgać po źródła pełnowartościowych protein, które znajdziemy w jajach, mięsie, rybach oraz produktach mleczny. Dodatkowo, dietę należy wzbogacać w roślinne źródła białek, którymi są nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe oraz orzechy. Powinny one stanowić połowę wszystkich białek w naszej diecie.
Kwasy omega 3 i 6, stanowiące grupę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych mają ogromy wpływ na prawidłowe natłuszczenie włosów, zapobiegają ich wypadaniu oraz pozytywnie wpływają na elastyczność błon komórkowych. Dodatkowo mają działanie przeciwzapalne, które zmniejsza ilość zmian skórnych. W kwasy tłuszczowe obfitują ryby morskie, oleje roślinne, nasiona sezamu, słonecznika, orzechy oraz pestki dyni.
Ważne jest także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości węglowodanów złożonych. To dzięki nim, będącym źródłem energii, możliwy jest wzrost włosa i paznokcia. Szczególnie jest to ważne dla włosów, gdyż ich macierz charakteryzuje się wysokim metabolizmem, który wymaga odpowiedniego dowozu energii.
Niezbędne witaminy i składniki mineralne
Pełnią one w organizmie ważną rolę. Zapewniają odpowiednie jego funkcjonowanie, mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Jeśli cierpiany na ich niedobór, nasze włosy stają się łamliwe i łatwiej wypadają, paznokcie matowieją i są podatne na kruszenie.
Witamina A ma wpływ na odpowiednie funkcjonowanie komórek skóry, pomaga zwalczać przebarwienia i plamki na skórze objawiające się wraz z wiekiem. Beta-karoten (prekursor witaminy A) sprawia, że skóra nabiera lepszego kolorytu. Ten cenny przeciwutleniacz pomaga również w równomiernej opaleniźnie. Źródłem witaminy A są produkty pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją w żółtych serach, jajkach, tłuszczu rybim. Bata-karoten natomiast znajduje się w warzywach i owocach o barwach żółtych, pomarańczowych i czerwonych. Szukacie go w marchewce, papai, papryce, morelach, brzoskwiniach czy dyni. Witamina C (obecna między innymi w natce pietruszki, brukselce, papryce, owocach cytrusowych, brokułach) oraz E (źródłami są: pieczywo pełnoziarniste, oleje roślinne, awokado, nasiona słonecznika, sezamu i migdały) to kolejne antyoksydanty, chroniące nas przed wolnymi rodnikami, a co za tym idzie, przed zbyt wczesnym starzeniem się skóry. Witamina C pomaga w syntezie kolagenu i elastyny, łagodzi zmarszczki oraz blizny. Witamina E natomiast wzmaga działanie witaminy C oraz zapobiega nadmiernemu rogowaceniu skóry i łojotokom. Witaminy z grupy B stymulują produkcję komórek oraz ich regenerację. Przeciwdziałają siwieniu włosów, tworzeniu się zmarszczek, wzmacniają pigmentację. Witaminy te znaleźć możemy w mięsie, jajach, mleku i jego przetworach, pełnoziarnistych produktach zbożowych, otrębach, zielonych warzywach liściastych oraz pestkach słonecznika.
Cenne są również składniki mineralne. Cynk i selen, ich niedobory w diecie mogą wiązać się z wypadaniem włosów. Brak żelaza, na którego niedobór narażone są zwłaszcza kobiety, może spowodować łysienie. Znaczącą rolę w pielęgnacji włosów, paznokci i skóry odgrywa skrzyp polny. Bierze on udział we wzmacnianiu struktury paznokcia, budowie włosa, a także nadaje skórze promienny blask i zdrowy wygląd.
Regularne nawadnianie
Dzięki odpowiedniej ilości płynów, wypijanych w ciągu dnia (zaleca się od 1,5 litra do 2,5), nasza skóra będzie prawidłowo nawilżona od wewnątrz, co doda jej jędrności. Dodatkowym atutem wypijania odpowiedniej ilości wody jest fakt, iż pomaga ona pozbyć się toksyn, szkodliwych metabolitów oraz zanieczyszczeń z naszego organizmu. Oczyszczanie organizmu za pomocą codziennej dawki średniozmineralizowana wody poprawi także wygląd włosów i paznokci, które bez odpowiedniego nawodnienie stają się kruche i łamliwe.
O czym świadczy wygląd moich paznokci?
Jeśli masz słabe, matowe i rozdwajające się paznokcie postaraj się wzbogacić swoją dietę w produkty dostarczające witamin A i C oraz biotyny. Żółte paznokcie spotkamy u osób palących papierosy lub przyjmujących dużo leków, bowiem jednym ze skutków ubocznych niektórych medykamentów jest właśnie zżółknienie paznokcia. Taki objaw również może występować u osób cierpiących na grzybicę, choroby tarczycy bądź cukrzycę. Jeśli zaobserwujesz takie objawy niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Białe plamki to objaw niedoboru cynku i wapnia. Postaraj się zatem, aby w twojej diecie nie zabrakło produktów mlecznych, sera żółtego, maku, orzechów, sezamu oraz źródeł cynku: jaj, warzyw, mięsa, chudego mleka, pestek dyni, nasion słonecznika oraz ziaren zbóż.
Piątek, 19 września 2014 | 10:03:13 Ewa82 40
ja biorę skrzyp polny i pije pokrzywe, działa rewelacyjne :)
Piątek, 19 września 2014 | 14:10:38 Kasiunia 17
a jakiej firmy ten skrzyp?