Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Słodka trucizna

odżywianie | 04.08.2014
Słodka trucizna

Badacze udowadniają, soki owocowe mogą być tak samo niezdrowe jak słodzone czy gazowane napoje. Brzmi groźnie? I tak jest w rzeczywistości. Słodkie napoje to wróg odchudzania i zdrowej diety numer jeden.

Dlaczego? Po pierwsze są źródłem cukrów prostych, których nadmierne spożycie jest jedną z głównych przyczyn otyłości. Badanie przeprowadzone przez Department of Health Survey of British School Children wykazało, że wzrost spożycia cukrów prostych, zarówno u dzieci jak i dorosłych, powodował zwiększenie kaloryczności diety, a co za tym idzie wzrost wagi badanych. W USA zaobserwowano, że spożycie słodkich napojów przyczyniło się do rozwoju epidemii nadwagi i otyłości. Skąd taka zależność? Otóż słodkie napoje dostarczają bardzo dużo energii nie oferując w zamian wartości odżywczej. Po ich wypiciu nie czujemy się najedzeni, mimo iż spożyliśmy całkiem pokaźną liczbę kilokalorii.

Nadmierna konsumpcja słodkich napojów może także zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy. Jedzenie surowych owoców natomiast może zredukować to ryzyko. Są one źródłem błonnika pozapokarmowego oraz naturalnych witamin.

Kolejnym argumentem przeciwko słodkim napojom, jest fakt iż często zaostrzają one apetyt. Nie dość, że wypiliśmy już cukier w płynie to jeszcze nabieramy ochoty na przekąskę. I jak tu schudnąć?

Głównym składnikiem słodkich napojów są cukry proste. Występują tam pod postacią sacharozy (cukru, który znajduje się w naszych cukiernicach) oraz syropów (głównie glokozowo-fruktozowego). Do napojów dodawane również są barwniki, konserwanty, kwasy, regulatory i stabilizatory. Wszystkie te substancje mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować groźne reakcje alergiczne, nadpobudliwość, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego czy nawet osteoporozę i nowotwory.

Fakty mówią same za siebie:
Wypijając puszkę coli (ok 140 kcal) dostarczamy organizmowi prawie siedem łyżek cukru. Szklanka soku pomarańczowego to 110 kcal, butelka mrożonej herbaty „wzbogaci” nasz jadłospis o dodatkowe 160 kcal. Warto? Kanapka z masłem, szynką, sałatą i pomidorem to niecałe 170 kcal. Nie jest to co prawda alternatywa dla soków, ale przykład jak w ramach kaloryczności napoju można zbilansować posiłek.

Zamiast soku z kartonu lepiej zdecydować się na wodę z dodatkiem soku wyciśniętego z cytrusa. Nie zaleca się także picia wód smakowych. Mała butelka (0,5 litra) to ponad 120 kcal. A wydaje się, że to tylko woda z aromatem. Niestety, to węglowodany w płynie.

Alternatywą dla soków owocowych w kartonach są naturalne świeżo wyciskane soki. Sprawdzą się zarówno warzywne jak i owocowe. Sok można wycisnąć z niemal każdego owocu czy warzywa. Warto łączyć smaki, dodawać przyprawy. To nie tylko sposób na szczuplejszą sylwetkę. To także właściwa droga do urozmaicenia diety.

Zanim sięgniesz po kolejny słodki napój zastanówmy się czy pulę kilokalorii nie lepiej wykorzystać na pożywny, wartościowy posiłek lub zdrowszy zamiennik w postaci soku z marchewki i brzoskwini lub świeżo wyciśniętego cytrusa.

Zobacz także

Komentarze (7)

Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 | 12:07:44 alicja78 19

dlatego przestałam pic soki


Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 | 12:23:01 Ania 16

uwielbiam świeże soczki!


Poniedziałek, 4 sierpnia 2014 | 13:47:45 Gabi 49

ciekawe, nie wiedzialam, ze w wodzie smakowej jest az tyle kalorii skad te dane???


Wtorek, 5 sierpnia 2014 | 10:16:49 alicja78 19

Gabi, wystarczy spojrzeć na etykietę ;) tam się nic nie ukryje :))


Środa, 6 sierpnia 2014 | 15:36:53 agat.kowalska 46

od dawna nie pijam soków z kartonu, ale świeże marwita uwielbiam :]


Wtorek, 19 sierpnia 2014 | 15:43:48 kiss_me 22

ja uwielbiam wody smakowe :((((


Wtorek, 19 sierpnia 2014 | 15:48:13 m.skalska23 8

przeciez to sam cukier i sztuczne aromaty.....