Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie porad

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola

Zdrowe przekąski, czyli co i jak chrupać w ciągu dnia

Zdrowe przekąski, czyli co i jak chrupać w ciągu dnia

Jak zapewne nam wiadomo kluczem do redukcji masy ciała jest regularna aktywność fizyczna i zdrowa, zbilansowana dieta. O ile sport dla wielu jest czystą przyjemnością, o tyle dieta może sprawiać wiele problemów. W pierwszych, dietetycznych, nieśmiałych krokach trudno wystrzec się podjadania. Co wybierać, by nasze przekąski były zdrowe i niskokaloryczne?

Każdy z nas marzy, by mieć szczupłą i zgrabną sylwetkę, które będzie nie tylko jego wizytówką, ale kluczem do pewności siebie i sukcesu. Kult chudości skłania szczególnie młode kobiety (aczkolwiek obecnie coraz lunchboxczęściej także mężczyzn) do ścisłego kontrolowania swojej masy ciała. Przejawia się to głównie poprzez nadzór nad sposobem żywienia oraz poszukiwanie rygorystycznych diet odchudzających. Czasem jednak, pomimo rzetelnego przestrzegania wytyczonego planu żywieniowego, nie widzimy rezultatów w postaci utraconych kilogramów. Często w takich przypadkach winę ponoszą nieprawidłowo skomponowane przekąski. Co wybierać, by nie odczuwać głodu czekając do następnego, większego posiłku?

Przede wszystkim jedz regularnie. Równy, stały odstęp między posiłkami zapewnia prawidłowe stężenia glukozy we krwi i chroni przed ich spadkami. Dzięki temu zapobiegasz uczuciu nagłego, przejmującego głodu, który skłania do poszukiwania tłustych lub wysokowęglowodanowych, słodkich przekąsek. Dodatkowo brak przedłużających się przerw między posiłkami przyspiesza przemianę materii oraz sprawia, iż organizm nie akumuluje nadwyżki energii w postaci tkanki tłuszczowej, lecz spala ją na potrzeby bieżącego wydatku energetycznego.

Kluczem do celu będą odpowiednio dobrane przekąski. To dobór produktów, a także nadmierna ich ilość sprawia, że mogą stać się tuczące. Pamiętaj, by drugie śniadanie i podwieczorek lub zwane inaczej: przekąska poranna i wieczorna stanowiły około 10 - 15% całkowitej energetyczności diety. Jak widzisz, jest to niewiele przyjmując, że przeciętne zapotrzebowanie kaloryczne dorosłej osoby o masie 70 kg to 2000 kcal/dobę. Tak więc jednorazowa przekąska powinna zawierać od 150 - 200 kcal.

Grunt to ciekawe pomysły, które się nie nudzą

Aby ograniczyć chęć niekontrolowanego podjadania, musimy sami siebie zachęcić do zaczekania na kolejną, zaplanowaną przekąskę. Jeśli przygotujemy ją sobie sami, trud, który włożyliśmy w jej wykonanie sprawi, że nie będziemy korzystać ze sklepowych alternatyw. Co zatem możemy wyczarować w domowym zaciszu, a także jakie przekąski będą idealne w trakcie diety odchudzającej?

  1. Pierwszą alternatywą mogą być owocowe, warzywne lub owocowo-warzywne koktajle na bazie mleka, mlek roślinnych, wody kokosowej lub zwykłej wody mineralnej. Dostarczą sporych ilości witamin i minerałów, a także cennego błonnika pokarmowego, który jest niezbędny w trakcie diety batoniki muesliredukcyjnej. Aby sprawić, by były bardziej sycące możemy do blendera dodać sparzone płatki owsiane/jęczmienne/jaglane, pokrojony na kawałki chudy ser biały, nasiona chia, czy lnu. Świetnie zasyci nas na dłużej zmiksowany koktajl owocowy z ugotowana kaszą jaglaną. Pomysłów jest wiele, ograniczyć nas może jedynie dostępność produktów oraz obecnie trwający sezon.
  2. Jako zamiennik standardowej kanapki na drugie śniadanie, dobrze sprawdzą się wszelkie sałatki z lekkimi dressingami. Należy pamiętać, by komponować je tak, by dostarczały wszystkich niezbędnych składników, a więc były pełnowartościowe. Warto więc połączyć mix sałat z tuńczykiem, łososiem, kurczakiem lub schabem, a także jajkiem na twardo. Dobrze sprawdzi się też połączenie ryżu z roślinami strączkowymi (fasolą, grochem, bobem, fasolką szparagową, soją, czy cieciorką). Do sałatki wyłącznie warzywnej można dodać kromkę świeżego, pełnoziarnistego pieczywa.
  3. Przygotowanie zdrowej, pełnowartościowej przekąski nie musi być trudne lub czasochłonne. Kolejna propozycja to pieczone warzywa korzeniowe w słupkach. Nie unikaj warzyw skrobiowych (pietruszki, marchwi, batatów czy zwykłych ziemniaków). Jest to dobry, wciąż niskokaloryczny wybór. Najbardziej tuczą dodatki, które do nich zastosujemy. Pieczone warzywa skropione delikatnie oliwą i oprószone aromatycznym rozmarynem i solą morską. To przekąska, którą możesz ze sobą zabrać zarówno do szkoły, jak i pracy.
  4. Garść orzechówSłodkie bakalie i orzechy. To również bardzo zdrowa i niezwykle odżywcza przekąska, jednakże może być wrogiem odchudzania, jeśli przesadzimy z jej ilością. Pomimo zawartości w swym składzie witaminy C i E, z grupy B oraz magnezu, cynku, selenu, czy miedzi, są to jednak wysokokaloryczne przekąski. Musimy być tego świadomi. 100 g orzechów to około 500 kcal. Takie same wartości dotyczą suszonych owoców. Warto włączyć tego typu przekąski do diety, nie mniej jednak będziemy musieli zadowolić się porcją w postaci garści (30g).

Jak widać jest wiele zdrowszych, a zarazem smaczniejszych przekąskowych alternatyw słodyczy i słonych przekąsek. Dietetyczne chrupanie nie tylko zwiększy skuteczność naszej diety, ale także odżywczo wzbogaci nasz organizm w wiele cennych, prozdrowotnych składników. Pamiętajmy, że w wyborze dietetycznych produktów ogranicza nas tylko wyobraźnia.


Zobacz także