Nie od dziś wiadomo, że podstawę naszej diety powinny stanowić warzywa i owoce. Jednak przy planowaniu jadłospisu należy kierować się ich wartościami odżywczymi, tak aby z ich spożyciem dostarczyć organizmowi jak najwięcej cennych składników. Tym właśnie wyróżnia się owoc Gac, stosowany od setek lat w medycynie dalekiego Wschodu zarówno jako środek prewencyjny jak i leczniczy.
Kilkuletnie badania naukowe firmy Pharmanex nad owocami wykazującymi właściwości prozdrowotne skłoniły naukowców do opracowania unikalnego produktu skupiającego w sobie maksymalną ilość składników odżywczych. W ocenie danego owocu kierowali się głównie zawartością przeciwutleniaczy, nienasyconych kwasów tłuszczowych, potwierdzonym, skutecznym działaniem leczniczym, a także niekwestionowanym bezpieczeństwem ich spożywania. Spośród setek przebadanych produktów, wybrali cztery, które spełniały wszystkie te kryteria. Jednym z nich był właśnie owoc Gac.
Przepękla indochińska (Mamorodica Cochinchinensis) należąca do rodziny dyniowatych, rośnie na terenie południowej Azji. Szczególnie popularna jest w Wietnamie, Indiach, Chinach, Bangladeszu, Kambodży, Laosie, Filipinach oraz Tajlandii. W wielu tych krajach uznawana jest za dar niebios wykorzystywany w zapobieganiu oraz leczeniu chorób oczu, schorzeń układu sercowo - naczyniowego, a także w przyspieszeniu gojenia się ran i oparzeń. Te czerwono - pomarańczowe owoce cechują się najwyższym stężeniem β - karotenu, którego zawierają ponad dziesięciokrotnie więcej niż marchew. Jednakże, Gac najbardziej imponuje ilością likopenu. W porównaniu z jednym z najbogatszych źródeł tego składnika, czyli pomidorami, Gac cechuje się ponad kilkudziesięciokrotnie wyższą zawartością tego karotenoidu. Składniki te należą do grupy silnych przeciwutleniaczy, które neutralizując wolne rodniki, chronią nasze komórki przed zniszczeniem. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest zachowanie równowagi pomiędzy szybkością ich wytwarzania, a zdolnością usuwania. Jakiekolwiek zaburzenie tego procesu mogą prowadzić do rozwoju wielu jednostek chorobowych, dlatego tak ważne jest odpowiednia ilość przeciwutleniaczy w naszej diecie. Obok opisanych wyżej składników, Gac zawiera także niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe. Prócz zwiększania absorpcji karotenoidów oraz innych składników rozpuszczalnych w tłuszczach, obniżają stężenie „złego cholesterolu” zwiększając ilość jego dobrej frakcji (czyli HDL). Dodatkowo, wzmacniają nasz układ odpornościowy, regulują pracę układu nerwowego, a także obniżają stężenie trójglicerydów we krwi zapobiegając wystąpieniu chorób układu krążenia. O wysokiej wartości odżywczej tego owocu świadczy także zawartość witaminy E, która łagodzi uczucie zmęczenia oraz hamuje proces starzenia się komórek.
Ze względu na krótki okres wegetacji, dystrybucja tego owocu jest utrudniona, co tłumaczy jego trudnodostępność na lokalnym rynku. Jednak coraz częściej możemy korzystać z jego walorów prozdrowotnych pod postacią proszku lub oleju, które znajdziemy w niektórych sklepach internetowych. Naukowcy zgodnie twierdzą, że w przyszłości owoc Gac może stać się najlepszym źródłem opisanych wyżej składników (zwłaszcza likopenu), a także znaleźć zastosowanie w medycynie na szeroką skale.