Mąka kokosowa
Dieta bezglutenowa wciąż jest w modzie. Ostatnio tryumfy święciły mąka gryczana, ryżową czy kukurydziana. Teraz był to czas mąki egzotycznej, uznawanej przez wielu ekspertów za równie zdrową. Jest bardzo uniwersalna i nadaje się niemal do każdego wypieku. Zawiera dużo cennego błonnika i charakteryzuje się niższym indeksem glikemiczny niż jej siostry. To dobry zamiennik tradycyjnych mąk dla osób chorych na cukrzycę lub będących na diecie
Herbata Matcha
Jeśli jeszcze jej nie znasz to z pewnością niedługo o niej usłyszysz. Herbata Matcha to nic innego jak suszone liście zielonej herbaty, które zostały zmielone na proszek. Przed zebraniem i mieleniem liście uprzednio są zacieniane na cały miesiąc, aby zwiększyły swoją produkcję chlorofilu (zielonego barwnika). Dzięki temu zielony proszek obfituje w ten zdrowy barwnik o właściwościach antyoksydacyjnych i jest w niego bogatszy, w porównaniu do liści tradycyjnej herbaty zielonej. Badania przeprowadzone w ubiegłych latach pokazały, że picie tej herbaty przez zwierzęta laboratoryjne spowalniało u nich postęp uszkodzenia nerek i wątroby.
Pszenica Khorasan
Już nie orkisz, ale pszenica Khorasan. W literaturze wciąż jest niewiele informacji na jej temat, ale może warto poszukać głębiej, aby dowiedzieć się więcej o jej cennych właściwościach. Zakupimy ją jedynie w sklepach ze zdrową żywnością lub restauracjach. To starożytne ziarno może zmniejszać ryzyko groźnych epizodów sercowo-naczyniowych. Badanie opublikowane zostało przez Journal of European Clinical Nutrition, jednak na ostateczne ich potwierdzenie musimy jeszcze poczekać.
Rzeżucha
To roślina, która powraca do łask. Najnowsze badania z 2014 roku, pokazały, że otrzymała najlepszy wynik w kategorii "ilość składników odżywczych" niż jakikolwiek inny owoc czy warzywo. Nie bez przyczyny w dzieciństwie namawiano nas do sięgania po te zielone pędy. W ubiegłych latach naukowcy wykazali, ze rzeżucha może pomagać w leczeniu raka piersi.
Plantany
Te banany pochodzące z czarnego kontynentu znane tam są od wielu, wielu lat. Na razie eksportowane są do krajów europejskich w niewielkich ilościach, jednak w przyszłości może się to zmienić. Badania przeprowadzone w 2010 roku wykazały, że rozpuszczalny błonnik w platanach może być pomocny w chorobie zapalnej jelit. Oprócz błonnika plantany zawierają także witaminy antyoksydacyjne. Najczęściej spożywane są w postaci smażonej przekąski. Taki sposób obróbki znacznie zubaża te owoce w witaminy. Radzimy przygotowywać je na sposób zaczerpnięty z Dominikany. Plantany należy ugotować i zrobić z nich puree z dodatkiem zdrowego oleju roślinnego i smażoną cebulą.
Wraz nowym rokiem, warto pomyśleć o tym, aby był lepszy lub chociaż inny od minionego. Zwłaszcza pod względem żywieniowym. Jednym z twoich postanowień może być właśnie urozmaicenie menu i wzbogacenie go w nowe, modne i zdrowe produkty spożywcze.